Avrupa başşehirlerinde çalışanlar hayat pahalılığını protesto ediyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Avrupa’da enflasyonun yüksekliğinden kaynaklanan hayat pahalılığı protestoları sürüyor. Bu protestolar Avrupa’nın başşehirlerinde kendini sık sık göstermeye başladı.

Bir yandan da bilhassa havalimanlarında güvenlik vazifelilerinin grevleri uçuşların iptallerine neden olmaya devam ediyor.

Avrupa ülkelerinde artan hayat pahalılığı karşısında maaş artırımı, çalışma ve emeklilik koşullarının güzelleştirilmesi, kamu hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması üzere taleplerle giderek artan sayıda protestolar düzenleniyor.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde yürüyorlar

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Avrupa’nın birçok yerinde protestolar ve çeşitli kutlamalar yapılıyor.

Belçika/Brüksel

Bu manada Avrupa Birliği’nin (AB) başşehri pozisyonundaki Brüksel uzun müddet boyunca, pek çok üye ülkeden binlerce vatandaşın hareketlerine konut sahipliği yaptı.

Koronavirüs salgını önlemleri, sıhhat çalışanlarının ağır iş yükü, iklim değişikliği aksisi protestolar Avrupa genelinden on binlerce kişi tarafından Brüksel sokaklarına taşındı.

Brüksel de bu nedenle Belçika özelinde eğitimden güvenliğe birçok bölümden çalışanın protestosuna şahit oluyor.

Öğretmenler, polisler, itfaiyeciler, tren ve hava yolu çalışanları, Belçika’da fiyat, çalışma ve emeklilik şartlarının uygunlaştırılması için sık sık grev ve protesto yoluna başvurdu.

Fransa

Protestolar düşünüldüğünde Avrupa’da akla birinci gelen ülkelerden biri Fransa. Fransa’da çalışanları temsilen 8 ana sendika kuruluşu bulunuyor. FO-Sante Sendikasının Sıhhat Hizmetleri Federal Sekreteri Gregory Leduc, ülkedeki değerli hareketleri ve sebeplerini kıymetlendirdi.

Özellikle 1789’dakı Fransız Devrimi’nden bu yana protesto etme kültürünün tarih boyunca Fransızlarda yerleştiğine dikkati çeken Leduc, son yıllarda ülkede vatandaşların protestosu sonucunda değiştirilen pek çok yasa olduğuna dikkati çekti.

Leduc, 1995’te hükümetin memurların emeklilik sistemini özel kesimle uyumlu hale getirmek istemesine karşılık Fransızların tekraren sokağa inmesiyle bu uygulamanın ertelendiğine, 18 yaş üstü gençlerin öbür çalışanlardan daha az maaş kazanmasını kapsayan yasa tasarısına yansılı lise ve üniversite öğrencileri ile sendikaların 2006’ta sokağa dökülmesi sonucunda meclisten geçen kelam konusu yasanın yürürlüğe girmediğini anlattı.

Sarı Yelekliler hareketi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un vazifeye gelmesinden bu yana şovların arttığına işaret eden Leduc, 2018’de başlayan Sarı Yelekliler hareketine atıfta bulundu.

Emeklilik yaşını 64’e çıkaran emeklilik ıslahatı aykırısı gösteriler

Leduc, emeklilik yaşını 64’e çıkaran emeklilik ıslahatı aykırısı şovlara 3 milyondan fazla iştirak olduğu, 1995’ten bu yana bu kadar kişinin sokağa inmediğini belirtti.

Fransız sendikacı, ülkedeki protestolarda ana talepler ortasında maaş artışı, kamu hizmetlerine erişimin kolaylaştırılmasının yer aldığını kaydetti.

Almanya

Almanya’da alışılmışın dışındaki yüksek enflasyon ve çalışanların artan hayat maliyetini dengelemek için daha yüksek fiyat ve çalışma koşullarının uygunlaştırılması talepleri nedeniyle birçok kesimde çalışanların, sendikaların davetiyle bu yıl çeşitli devirlerde greve gitmesi dikkati çekti.

Grevler devam ediyor

Ülkede kimi dallardaki iş bırakma hareketlerinin akabinde sendikalar ile patronlar ortasında muahede sağlanırken başka kimi branşlarda toplu kontratlarda muahede sağlanamaması münasebetiyle grevlerin devam etmesi bekleniyor.

Verdi Sendikası etkin

Almanya’nın en büyük sendikalarından Birleşmiş Hizmet Kesimi Sendikası (Verdi) Alman Posta Yönetiminde (Deutsche Post ve DHL) çalışan üyelerini 19-20 Ocak ile 6-7 Şubat’ta ikaz grevine çağırdı. İkaz grevleriyle patron üzerine baskı oluşturan Verdi sendikası toplu mukavele görüşmeleri sonucu 11 Mart’ta 160 bin çalışan için ortalama yüzde 11,5 fiyat artışı sağladı.

Havalimanlarında çeşitli branşlardaki çalışanlar greve gitti

Ülkede 2023’ün başından bu yana havalimanlarında çeşitli branşlardaki çalışanlar birçok defa greve gitti.

Berlin-Brandenburg Havalimanı’nda 25 Ocak’ta iş bırakma hareketi yapan ve yüzlerce uçuşun iptal olmasına sebep olan yer işçisinin grevi sonucunda 7 Şubat’ta Verdi sendikası patronlarla çalışanlar için yüzde 12 ila yüzde 19,5 fiyat artışı yapılması konusunda anlaştı.

Verdi Lideri Frank Werneke, ülkede son aylarda düzenlenen grevlere işaret ederek şu bilgileri paylaştı:

Örneğin kamu dalında, posta şirketinde, kreşlerde, toplumsal kurumlarda, güç şirketlerinde, havaalanlarında, lokal ulaşım şirketlerinde ve bakım kesiminde bu kadar çok çalışanın grevlere katılması, taleplerimizde haklı olduğumuzu gösteriyor.

“Ciddi fiyat artışları talep ediliyor”

Werneke, koronavirüs salgınının sürdüğü 3 yılın ve bilhassa Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın tetiklediği enflasyon artışının akabinde çalışanların, kriz periyodundaki çalışmalarının takdir edilmesini ve önemli fiyat artışları talep ettiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

Şirketler, daha fazla para ve daha yeterli çalışma şartları taleplerini reddetmeyerek krizin üstesinden gelinmesine de katkıda bulunmalıdır. Bunu idrak etmedikleri yahut toplu mukavele müzakerelerini büsbütün reddettikleri yerlerde kısmen geniş çaplı grevlerle baskıyı artırdık ve bu formda kimi çok âlâ toplu mukaveleler yapabildik. Öbür yerlerde toplu kontrat görüşmeleri hala devam ediyor ve yeni grevler beklenebilir.

İngiltere

Son 41 yılın en yüksek enflasyon oranı, son 45 yılın ise en yüksek besin enflasyonuyla karşı karşıya olan İngiltere’de geçen yılın ikinci yarısında beri grevler ile artırım taleplerinin lisana getirildiği protestolarda artış yaşanıyor.

Hükümetin teklif ettiği maaş oranlarını, özlük haklarını ve çalışma şartlarını protesto eden birçok kesimden çalışanın öncelikli talebi, teklif edilen artırım oranlarının yüzde 10’u aşan enflasyonun üzerinde olması.

İngiltere’nin son yıllarda gördüğü en büyük iş bırakma eylemleri

Özellikle yıl başından itibaren birçok dal büyük grev ve iş bırakma aksiyonlarına başvurarak taleplerini lisana getiriyor. Şubat ve mart ayında İngiltere’nin son yıllarda gördüğü en büyük iş bırakma hareketleri yapılırken iş bırakanlar ortasında ambulans sürücüsü, hekim, hemşire, tren makinisti üzere ülke için değerli meslek kümeleri bulunuyor.

Demir yolu çalışanları

Son iki ayda demir yolu çalışanlarının 4 gün iş bırakmasıyla büyük bir ulaşım kaosu yaşanan ülkede, 2 Mayıs’ta grev kararı alan hemşirelerin bağlı olduğu sendika 6 aydır greve gittiği gerekçesiyle Sıhhat Bakanı Steve Barclay tarafından mahkemeye verildi.

Hemşireler ve pratisyen tabipler

Ülkede sayıları 300 bini bulan hemşireler ve 70 bini bulan pratisyen tabiplerin greve gitmesi sıhhat hizmetlerinin aksaması konusunda telaşlara neden olurken sayısı sırf 1000 kişi olarak söz edilen pasaport ofisi çalışanlarının greve gitmesi birçok seyahatin aksamasına sebep oldu.

Yunanistan

Yunanistan, koronavirüs salgını ve Ukrayna savaşının akabinde artan hayat pahalılığı sıkıntısıyla karşı karşıya kaldı.

Gıda ve akaryakıt fiyatlarındaki artış, birçok kesimi derinden etkiledi. Hayat maliyetindeki artış çabucak hemen tüm bölümlerin yaptığı hareketlerde lisana getirildi.

Ülkede en çok aksiyon yapılan kesimlerden biri sıhhat oldu. Salgın sonrası çıkan problemler, kesimin işçi eksikliği, sıhhat kesimine daha çok bütçe ayrılması üzere talepler sıhhat işçisinin son bir yılda yaptığı onlarca aksiyonda lisana getirildi.

Yunanistan’da mart ayında ise ulaşım dalında birbiri arkasına grev düzenlendi.

Larisa kentinin 26 kilometre uzağındaki Tempi bölgesinde 28 Şubat gecesi birebir ray sınırı üzerinde aykırı istikametlerde ilerleyen iki trenin çarpışması sonucu gerçekleşen ve 57 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası, demir yollarındaki altyapı ve güvenlik sistemlerinin eksikliğini ortaya çıkardı.

Sektör çalışanlarının bu problemlere ve işçi eksikliğine dikkati çekmek için kaza öncesi yaptığı grev ve hareketlere işaret edilerek yetkililer ihmalle suçlandı.

Tepki olarak demir yolları başta olmak üzere, tüm toplu ulaşım kesimlerinde mart ayı boyunca çok sayıda hareket yapıldı.

Otobüs ve troleybüs çalışanları da nisan ayı içerisinde tüm ulaşım kollarında güvenlik tedbirlerinin alınması ve ulaşımda kullanılan araçların değiştirilmesi talebiyle birçok defa aksiyona gitti.

Emekliler

Emekliler ise 4 Nisan’da, ülkedeki hayat pahalılığına dikkati çekerek maaşlarına artırım talebiyle aksiyon yaptı.

Hükümet, 21 Mayıs’taki genel seçimler öncesinde, artan hayat pahalılığına karşı taban fiyatı 1 Nisan 2023’ten itibaren geçerli olacak biçimde 713 eurodan 780 euroya çıkardı. Şubat 2019’da 650 euro olan taban fiyat yaklaşık 4 yılda 130 euro artmış oldu.

Yaklaşık 200 bin kişinin aldığı işsizlik maaşı ise 1 Nisan’da 438 eurodan 479 euroya çıkarıldı.

İspanya

İspanya’daki sendikalar, yüksek enflasyonla artan fiyatlar ve satın alma gücünün azalması sonucu en büyük sorunu “alışveriş sepetini doldurmak, yüksek faturaları ödemek ve mesken kirası ya da kredi borcunu karşılamaya çalışmak” olan emekçilerin için bu 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde “maaş artışı” talebini öne çıkardı.

Ülkenin iki büyük emekçi sendikası, Çalışanlar Genel Birliği (UGT) ve Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (CCOO) “fiyatların indirilmesi, maaş artışı ve karın paylaşılması” sloganıyla şov düzenliyor.

İspanya’da son açıklanan resmi datalara nazaran, Mart 2023 prestijiyle ülkede 3 milyon 127 bin 999 (yüzde 13,27) işsiz bulunuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avrupa başşehirlerinde çalışanlar hayat pahalılığını protesto ediyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Antalya Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin