İş dünyasından ‘milli irade’ iletisi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Temmuz darbe teşebbüsünün üzerinden 7 yıl geçti. O gün ve gecesinde yaşananlar, tüm canlılığı ile belleklerde yer tutuyor. Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü olarak kabul edilen 15 Temmuz için iş dünyası temsilcileri, ulusal irade ve ulusal birlik bildirisi verdi.

“15 TEMMUZ RUHUNUN UNUTTURULMAMASI ELZEMDİR”

Şekib Avdagiç-İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri: 15 Temmuz 2016, Türk tarihinin en değerli kırılma noktalarından birdir. Ya Türk yüzyılı kurma ‘Kızıl Elma’sını ebediyen unutup uydu bir devlet olacaktık ya da Türk dünyasının, İslam coğrafyasının ve mazlum milletlerin umudunu yaşatacak ‘lider ülke’ olma davasını yaşatacaktık. Türk milleti kararını bağımsız, hür, başkan ve öncü Türkiye’den yana yaptı. Hain darbeciler demokrasimizin yanı sıra ekonomimize, yerli ve ulusal üretim anlayışımıza, teknoloji yarışında öncü olma çabamıza, büyük ve müreff eh Türkiye hayaline de darbe indireceklerdi. Üreten Türkiye yerine büyük güçlerin pazarı olan Türkiye’yi kabul ettireceklerdi. 15 Temmuz’un 7. yıl dönümünde darbelere, demokrasi düşmanlarına, halkımızın iradesini ve kıymetlerini hiçe sayanlara hiçbir vakit fırsat vermeyeceğiz. Dün onlara karşı nasıl geçilmez bir set kurduysak, bugün ve yarın da kurmaya devam edeceğiz.”

“ÜLKEMİZİN İSTİKLALİNE VE İSTİKBALİNE YAPILAN BU ALÇAKÇA SALDIRIYI UNUTMADIK VE UNUTMAYACAĞIZ”

Rifat Hisarcıklıoğlu TOBB Lideri: “15 Temmuz 2016 hain darbe teşebbüsünün 7. yıldönümündeyiz. Ülkemizin istiklaline ve istikbaline yapılan bu alçakça saldırıyı unutmadık ve unutmayacağız. Hain darbe teşebbüsünün ortaya çıkmasıyla birlikte, TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak reaksiyonumuzu birinci anda ortaya koyduk. Darbe teşebbüsüne karşı birinci harekete geçen, birinci inisiyatif alan meslek örgütü olduk. Daha darbe bildirisi okunur okunmaz, çıktık; ‘Milletin iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımıyoruz. Gün demokrasiye sahip çıkma günüdür’ dedik. TOBB ve Oda-Borsa Topluluğu olarak, demokrasinin, milletimizin ve devletimizin yanındayız. Bu demokrasi gayretinde hayatını kaybeden, ulusal direnişin kahraman şehitlerine Allah’tan rahmet, değerli ailelerine sabırlar diliyor, gazilerimizi minnetle anıyoruz”.

“ÜRETİM ÇARKLARIMIZIN DURMAMASINA AZAMİ İHTİMAM GÖSTERDİK”

Erdal Bahçıvan-İstanbul Sanayi Odası (İSO) Lideri: Demokrasilerde temel olan milletin iradesidir. Ulusal iradenin üstünde bir güç olamaz. Milletimizin ve devlet kurumlarının güçlü dayanışmasıyla bu hain darbe teşebbüsü muvaffakiyetle püskürtüldü. Türkiye, bu kararlı duruşuyla gücünü sandıktan almayan, yetkisi millete dayanmayan hiçbir gücü yasal kabul etmeyeceğini gösterdi. İş dünyası olarak vazgeçilmez olarak gördüğümüz demokrasinin yanında durduk. Daha birinci günden itibaren, endüstriciler olarak üretim çarklarımızın durmamasına azami ihtimamı göstererek, darbe teşebbüsünün ekonomik tesirlerinin kısa müddette püskürtülmesine ve ülkemizin kısa vakitte tekrar demokrasiye dönmesine katkı sunduk. Dün olduğu üzere bugün ve yarın da tıpkı his ve irade ile demokrasinin, sandıktan çıkmış millet iradesinin yanında duracağımızı, ülkemizin refahı ve aydınlık yarınları için gayret edeceğimizi bir kere daha tabir etmek istiyorum.”

“MİLLET İRADESİ DIŞINDA DİĞER İRADE TANIMADIK, ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİK”

Seyit Ardıç-Ankara Sanayi Odası (ASO) Lideri: “15 Temmuz’da ülkemize karşı yapılan hainliği hiçbir vakit unutmayacağız. 15 Temmuz 2016 tarihinde içeriden ve dışarıdan kimi hainlerin ülkemizin legal hükümetini yıkmaya yönelik teşebbüsünü etkisiz hale getiren Türk halkının kahramanlığı unutulmayacak ve ebediyen hatırlanacaktır. Türk halkı, milletin iradesinden öteki hiçbir iradeyi kabul etmediğini ve etmeyeceğini göstererek, bütün dünyaya örnek olmuştur. Ankara Sanayi Odası olarak 15 Temmuz’da milletin iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımadık. Dün olduğu üzere bugün de sanayi işletmelerinin rekabet gücünün artırılmasına, yatırım ortamının güzelleştirilmesine, daha fazla yatırım ve daha fazla istihdam amacıyla çalışmaya devam ettik. Ulu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hakimiyet, kayıtsız koşulsuz milletindir” kelamını belleklerimizden hiç çıkarmadan, her vakit olduğu üzere tek beden halinde birlikte yürümeye, birlikte üretmeye ve birlikte çalışmaya devam edeceğiz”.

“İŞ DÜNYASI OLARAK DEMOKRASİ NÖBETİNE DEVAM EDİYORUZ”

Gürsel Baran-Ankara Ticaret Odası (ATO) Lideri: “15 Temmuz’da, Türk milleti içine gizlenmiş, dışarıdan yönlendirilen vatan hainlerini, feraset ve hamasetle temizledi. Tankların önüne yattı, yılmadı, korkmadı ve yeni bir destan yazdı. 15 Temmuz, milletimizin demokrasiye sahip çıktığı günün ismi oldu. Türk Demokrasi hayatında ulusal iradenin geçilemez olduğunu bir defa daha tüm dünyaya gösterdi. Demokrasimizi korumak ve güçlendirmek Cumhuriyetimizle yaşıt 100 yıllık Ankara Ticaret Odamızın tarihi bir misyonudur. İş dünyası olarak işimizin başında üretimi, ticareti, ihracatı, istihdamı artırarak, demokrasi nöbetine devam ediyoruz. İçerdeki ve dışardaki hainlere karşı duracak en güçlü kalenin birlik ve beraberlik içinde çalışmak olduğunu biliyoruz. Demokrasi uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum, ruhları şad olsun. Tarihimizin en alçak ihanet teşebbüsüne göğüslerini siper ederek geçit vermeyen gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum”

15 TEMMUZ ÇABASINDAN ALDIĞIMIZ DERSLER IŞIK TUTMAYA DEVAM EDİYOR

Mahmut Özgener-İzmir Ticaret Odası (İZTO) Lideri: “Demokrasimize gerçekleştirilen darbe teşebbüsünün 7’inci yılında, bu çabada canı değerine vatanını savunan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi hürmetle anıyorum. 15 Temmuz 2016 günü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle sokaklara inen vatandaşlarımız eşi gibisi az görülecek bir uğraşa imza attı. 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü’nü kutladığımız bu manalı günde, Ulu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emanet ettiği laik Türkiye Cumhuriyeti’ni daha ileriye taşımak için, gençlerimizi akıl ve bilimin ışığında, nitelikli ve sağduyulu yetiştirmemiz gerektiğini belirtir, milletimizin bu türlü günleri bir daha yaşamamasını temenni ederim.”

DEMOKRASİYE OLAN İNANÇ ORTAYA KONDU

Işınsu Kestelli-İzmir Ticaret Borsası (İTB) Lideri: “15 Temmuz 2016 gecesi Türk milleti, tarihinin en büyük zorluklarından biri ile sınandı. FETÖ kaynaklı hain darbe teşebbüsüne karşı, milletimiz tüm dünyaya ders olacak biçimde demokrasiye olan inancını ortaya koydu. Demokrasiye, iç huzura ve hukuk devletine sahip çıkmanın tarihte eşine nadir rastlanan bir örneğini canı kıymetine sergiledi. Bu ülke, milleti, tüm kurum ve kuruluşları ile her fırsatta demokrasimizi savunmaya, onun daha güçlü ve kalıcı olması ismine aralıksız çalışmaya, gelecek kuşaklara refah içinde, huzurlu, güçlü bir ülke bırakma gayesiyle devam edecektir.”

KALKIŞMANIN TÜRKİYE İKTİSADINA VE İŞ ÖMRÜNE ÇOK ÖNEMLİ MALİYETLERİ OLDU

Mahmut Asmalı-Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Lideri: “MÜSİAD sürekli ulusal iradenin yanında hal aldı. Darbelerle ve darbecilerle; FETÖ ve gibisi terör örgütleriyle ve uzantılarıyla her daim uğraş etti. Duruşumuz demokrasiden ve ulusal iradeden yana olmaya devam edecektir. 15 Temmuz’da amaç alınan, 2013 yılında IMF’ye olan borcunu kapatan, 27 çeyrektir olumlu büyüyen, finansal ve mali disiplinini istikrarlı bir yapıya kavuşturmuş ve birçok büyük projeyi hayata geçirmeye hazırlanan bir Türkiye iktisadıydı. Her ne kadar 15 Temmuz’un çabucak akabinde ekonomi yönetiminin başarılı siyasetleriyle piyasalar olağan işleyişine geri dönmüşse de, elbette bu kalkışmanın önemli maliyetleri oldu. Birinci belirlemelere nazaran yaklaşık 300 milyar lira olan bu maliyetin, alt kesimlere olan tesiri de hesaba katıldığında daha da arttığını iddia edebiliriz.”

ADALETİ VE İTİMADI TEMEL ALAN BİR SİSTEM ÖNCELİKLİ AMACIMIZ OLMALIDIR

Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED): 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü hasebiyle yaptığı açıklamada, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığının eksik olduğu ülkelerde hukuk dışı yapıların büyüdüğüne dikkat çekildi. Açıklamada, “Bu yapıların oluşmasına fırsat vermemek için devletimizin ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda çalışan liyakatli takımları oluşturarak, şeff af ve hesap verebilir bir anlayışla adaleti ve itimadı temel alan bir sistem inşa etmek öncelikli amacımız olmalıdır” denildi. Açıklamada, “Türk milletinin demokrasiye, ulusal birlik ve beraberliğe olan bağlılığını sarsılmaz bir güçle ortaya koyduğu 15 Temmuz’un yedinci yıl dönümünde, bu uğurda canlarını feda eden askerimizi, polisimizi ve tüm yurttaşlarımızı sonsuz bir hürmet ve minnetle anıyor, yaralanan vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunarken, sağlıklı ömür diliyoruz” denildi.

GÜZEL BİR GELECEK İÇİN GLOBAL ÖLÇEKLİ ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ

Nail Olpak-Dış Ekonomik Münasebetler Heyeti (DEİK) Lideri: “Cumhuriyetimizin 100. yılını geride bırakmaya hazırlanırken, ülkemizin gelecek yüzyılında daha güçlü bir periyodun kapılarını aralamak üzere iş dünyamızla yeni hedefl ere odaklanmak önceliğimiz. Esaslı geçmişimizden aldığımız güçle, ekonomik ve ticari açıdan daha hoş bir gelecek inşa etmek için üzerimize düşeni yerine getirme maksadıyla global ölçekli çalışmalarımıza devam edeceğiz.Bundan 7 yıl evvel, ülkemizin aydınlık geleceğini karartmak isteyen ve milletimizin iradesine göz diken kirli zihinlerin planladığı hain bir darbe teşebbüsü yaşadık. Br kere daha gördük ki; devletimizin kudreti ve milletimizin dünyaya örnek cansiperane çabası ile darbeci zihniyet millet iradesine mağlup oldu. O kara gecede, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde milletimizin tek beden halinde egemenliğine kayıtsız, kuralsız sahip çıktığına bir defa daha tanıklık ettik.”

ALÇAK YAPILANMALARA KARŞI DAİMA TEMKİNLİ OLUNMALIDIR

Orhan Aydın-Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Lideri: 15 Temmuz 2016’da Türkiye’yi kanlı bir darbe sonrası yönetmeyi planlayan FETÖ’nün alçak ülküsünden vaz geçmediğini, bu mefkuresini Türkiyeli siyasi maskesi altında Türkiye zıtlığı üzerine kara propaganda yürüterek sürdürdüğünü söyledi. ASKON Genel Lideri Aydın, “Türkiye’nin son devirdeki başarılını hazmedemeyen bölümlerce Türkiye ve İslam zıtlığı üzerine sık sık yazılar ve aksiyonlar görmekteyiz. Bu aksiliğin kaynağına indiğimizde bölücü örgüt tarafından yürütülen bu kara propagandalara yurt dışına kaçan FETÖ yapılanması da dâhil oldu. FETÖ’cüler yeniden tıpkı taktiklerle nüfuzlarını artırmaya çalışıyor. Bu nedenle yarınlar için önlemi şimdiden elden bırakmamak gerek ve bu alçak yapılanmaya karşı daima temkinli olmak gerekmektedir” dedi.

BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Adil Pelister-İKMİB İdare Heyeti Lideri: “7 yıl evvel 15 Temmuz günü milletimiz ulusal beraberliğini ve dayanışmasını ortaya koydu ve demokrasi ismine kıymetli bir imtihan verdi. Ülkemiz güçlü yapısıyla üretim, istihdam ve ihracat ile büyümeye devam ediyor. İhracatın itici gücü olan kimya bölümü olarak Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında yeni rekorlar kırmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. 2030 yılına kadar kimya dalını en çok ihracat yapan dallar ortasında birinci sıraya çıkarmayı ve kimyanın kilogram başına ihracat kıymetini yükseltmeyi hedefl iyoruz. Demokrasiye sahip çıkan milletimizin iradesiyle her zorluğu aşabileceğimize inancımız tam. Ülkemizin geleceği için birlik ve beraberlik içinde çalışmaya devam edeceğiz. Zira biz birlikte çok daha güçlüyüz.”

“GÜÇLÜ TÜRKİYE YOLUNDA EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ”

Tamer Kıran-(İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) İdare Heyeti Lideri: 15 Temmuz’dan bu yana çok değerli gelişmeler yaşandı. COVID-19 salgını, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile başlayan savaş, zelzele felaketi üzere art geriye gelen bir dizi olayla sınandığımız güç bir devirden geçmemize karşın, göğsümüzü kabartan, gurur veren birçok projelerle büyük ve güçlü Türkiye yolunda emin adımlarla yürüyoruz. Türk iş dünyasının temsilcileri olarak hürriyetimize, demokrasimize, ülkemizin geleceğine tıpkı 15 Temmuz’daki kararlılığımızla sahip çıkmaya devam ederken, Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünü kutladığımız, yeni Türkiye Yüzyılı’na adım attığımız bugünlerde hedefl erimize ulaşacağımıza yürekten inanıyor, şanlı Rabb’imden ülkemizin yolunu, ufk unu ve bahtını açık etmesini niyaz ediyorum.”

“15 TEMMUZ TÜRK MİLLETİNİN DEMOKRASİYE OLAN BAĞLILIĞINI GÖZLER ÖNÜNE SERDİ”

Bendevi Palandöken-Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri: 15 Temmuz’un Türk milletinin demokrasiye olan bağlılığını ve ulusal iradeye olan inancını gözler önüne sermesi açısından kıymetini vurgulayarak şu değerlendirmede bulundu: “15 Temmuz, yalnızca darbe teşebbüsüyle gayret ettiğimiz bir gün değil, birebir vakitte milletimizin demokrasiye, özgürlüğe ve insan haklarına olan inancının sembolüdür. O gece milletçe gösterdiğimiz topyekun uğraş, tüm dünyada takdirle karşılanmıştır. Bu manalı gün vesilesiyle tüm vatandaşlarımızı ulusal iradeye, demokrasiye ve birlik içinde yaşama unsuruna sahip çıkmaya davet ediyorum. Unutmayalım ki birlikte daha güçlüyüz ve her zorluğun üstesinden gelebiliriz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İş dünyasından ‘milli irade’ iletisi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Antalya Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin