Prof. Dr. Osman Çakmak: Selçuk Bayraktar dirilişe alem oldu!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Dr. Osman Çakmak,  geçmişte çeşitli yollarla önü kesilen ve büyümesi engellenen Türkiye ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki Türkiye’yi anlatan ‘Selçuk Bayraktar, yerli ve ulusal üretim’ isimli bir yazı kaleme aldı. Yazısında Bayraktar, ASELSAN, ROKETSAN üzere firmalarla savunma sanayii de eşik atlayan Türkiye’nin eğitim dinamiklerine değinen Çakmak, geçmiş Türkiye’sinden açtığı perdeyi, dünyada kelam sahibi haline gelen Türkiye’yi anlatarak noktalıyor.

Prof. Dr. Çakmak’ın yazısından alıntılar:

“ENGELLER OLMASAYDI TÜRKİYE BU YANA UÇAK, AĞIR SİLAH VE ARABA ÜRETEN BİRKAÇ ÜLKE HALİNİ ALACAKTI”

“Ülkenin arslanlarına sahip çıkın, yoksa düşmanın köpeklerine yem olursunuz ”  kelamının bir  Filistin atasözü olduğunu duymuştum. Bu kelamın bugünler için başka bir kıymeti var.   Bütün üyelerinin toplam sermaye büyüklüğü Güney Koreli Hyndai kadar etmeyen montaj ve rant baronları, acentacılıktan öbür maharetleri olmayanlar yerli ve ulusal olanın karşısına dikildiler. Ekonomik krizler için plan üstüne plan  yaparak yerli ve ulusalın karşısında durdular. Kimler bunlar? Acentacılar…  Kimi vakit iş adamları derneği kılığında karşınıza çıkarlar. Kimi vakit da muhalefet partilerini  kullanırlar.  Fakat her daim  saygın (!)  ve seçkin (!) medya kurumlarını  kullanırlar ve  algı oluştururlar.   Bürokrasiye sızıp mevzuatla ve maddelerle maniler oluştururlar.  Cumhuriyeti demokratik olmaktan çıkarıp, “bürokratik”  cumhuriyet haline  dönüştürürler. Engellemeler olmasaydı,   Türkiye 1940’dan bu yana uçak, ağır silah ve araba ihraç eden Dünyanın birinci birkaç ülkesi halini alacaktı.”

“ARTIK TORYUM MADENİ ÜZERİNDE ÇALIŞANLARIN UÇAĞI DAĞA ÇARPMIYOR”

“1930’lu yıllarda Nuri Demirağ  uçak fabrikası, Nuri Killigil ağır silah fabrikası, Şakir Zümre Bomba fabrikası kurmuş ve ihracat mutabakatları yapmışlardı. 1961 yılında%100 yerli oto İhtilal yapılmıştı. Hepsinin de çeşitli oyunlarla önleri kesildi. Ülkemiz son yıllarda   küreselci çetelere karşı büyük bir kurtuluş harbi veriyor.  Sömürgeci “çakalları” ürküten   gelişmeler oluyor ülkemizde.  Yerli üretimdeki muvaffakiyet hikayeleri  sömürgeci  “efendileri” sıkıntıdan çıkarıyor.   “Haçlı güçleri” ve   yerli işbirlikçileri   büyük bir telaş içinde. Türkiye arslanları artık sahipsiz değil.    Artık intihar eden (!)   ve kim vurduya giden  ASELSAN  mühendislerinin  haberlerini duymuyoruz .Toryum madeni üzerine çalışanların uçağı   dağa çarpmıyor.  Eşref Bitlis ve Muhsin Yazıcıoğlu üzere ülke yoluna  kelle koyan  yiğitlerin helikopterleri  kazaen düşmüyor.”

“DEMEK Kİ AT SAHİBİNE KİŞNİYOR”

“Çok  değil, bundan 30  sene kadar  önce  askerimizin PKK teröristinin üstesinden gelecek  tüfeğe bile sahip değildi. Mehmet Ali Brand’ın o meşhur  32. Gün belgeseli programından hatırlıyorum. Programda  vaktin Genel Kurmay Lideri Doğan Güreş paşaya  istinaden şöyle bir  olay anlatılıyordu: Askerimize verilecek teçhizatımız yok:  Bizim askerin elinde  terörist karşısında  zayıf kalan G-3 tüfekleri var. PKK teröristi ise  elinde kaleşinkofla geziyor. Gittik Kuzey Irak’taki Peşmergeden, dağılan Doğu bloku ve  Sovyet devletlerinden  arta kalan kaleşinkofları satın aldık. Ordumuzu güçlendirdik. MKA, ASELSAN ve TÜBİTAK ve öbür kurumların  bu kadar tarihi ve geçmişi var. Bu kurumlar çok büyük kurumlar. Pekala neredeydi düne kadar bunlar? Şimdiye kadar neden ulusal ve yerli eserlere imza atamadılar? Neden bu kurumlar daha evvel bu çalışmaları yapamıyordu? Demek ki  at sahibine nazaran kişniyor. Kurumlarımız devlet iradesini ve dayanağını ardına almış ve bürokratik mahzurlardan kurtulmuşsa “arslanların” önü açılıyor.”

“SELÇUK BAYRAKTAR DİRİLİŞE ALEM OLDU”

“Bürokrasi setlerini aşarak uyanışa öncülük edenlerden Selçuk Bayraktar dirilişe alem oldu. Mahmut Fâruk AKŞİT  (TEİ – TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş) , İsmail DEMİR  (ASELSAN) Temel KOTİL  (Türk Hava ve Uzay Sanayi)    Mehmet Gürcan Karakaş  (TOGG CEO) ve daha niceleri… Her biri bulunduğu kurumda destanlar yazıyorlar.  Zarf ile mazruf tetabuk etmesi  lazım. Büyük kurumlarınızın olması yetmiyor. Mesela üniversitelerde şimdi zarf –mazruf mutabakatı sağlanamadı. O yüzden  üniversitelerde epey ARGE merkezleri,   teknoparklar ve merkez laboratuvarları   atıl vaziyette kalıyor. Her şeyden önce   üniversiteleri tek tipleştiren ve halktan bağlarını koparmak için tasarlandığı belirli olan  YÖK sisteminden kurtulmanız gerekiyor. Bilgisayar ve cep telefonu  üretmek, onların  işletim sistemini oluşturmak, çip üretmek Türkiye için hiç de sıkıntı bir değil. Vaktinde yapılan  teşebbüsler vakit içerisinde unutturuldu ve itibarsızlaştırıldı.  ASELSAN tarafından üretilen cep telefonları, kendi periyodunda Dünya ile yarışabilecek haldeyken devlet eliyle tanıtımı yapılmamış.  Bir gizli   el bunu  önlemiş.  Bu yüzden her yıl milyarlarca dolar parayı yurt dışına ödemeye devam ediyoruz.”

DÜNYANIN EN BÜYÜK İŞTİRAKLİ TEKNOFEST’İ…

Konuyu  Teknofest 2023’e  getirmek istiyorum. Teknofest 2023 her ne kadar uzay ve havacılık  başlığı ile tanıtılsa da  öteki alanları da içine alarak daima kapsama alanı genişliyor.  Teknofest 2023’e 40 kolda buluş ve yenilik fikrine dair  projelerin yer almış.  Mesela bizi şaşırtan noktalardan birisi hem tarım ve  hem de eğitim teknoloji alanına dair  standların da yer almış olması. 

“BAYRAKTAR AİLESİ SAVUNMA SANAYİ DIŞINDA SIHHAT VE MAARİF ALANLARINA DA EL ATACAĞINI GÖSTERİYOR”

“Bayraktar ailesi  savunma sanayi dışında başka alanlara mesela  sağlık  ve maarif alanlarına  da el atacağının işaretini ve hazırlığını gösteriyor. Dünyanın en büyük iştirakli teknofestini seyahatim esnasında  ilaç üzere,  besin üzere tarım üzere kimya sanayi öbür alanlarda şahlanışa geçileceğine dair  işaretleri ve hazırlığı gördüm.  Esasen bu yazıyı da o ümidi ve potansiyeli lisana getirmek için kaleme aldım. Canan Bayraktar Toplum Sıhhati Vakfı (Can sıhhati Vakfı) kurulması sıhhat alanına da el atılacağının işaretini veriyor.  Şayet öyleyse, tıbbi alanda da dışa bağımlılıktan kurtulacağımız günlerin  yaklaştığını söyleyebiliriz. Hatırlarsak  COVİD  günlerinde birinci yerli teneffüs cihazı  hem de kısa mühlet içinde  Baykar firmasınca  üretilmişti. Kanserden tansiyona şeker’den kalp ve böbrek ilaçlarına kadar tamamının aktif hususları yurtdışından getiriliyor. Türkiye kendi ilaçlarını üretemez mi? biyolojik kimyasal kitleri üreten çok kıymetli firmalar var. Lakin “bürokratik engellerden” ötürü yerli ve ulusal hale gelemiyorlar. Eserlerini ROCH, SİEMENS gibi  globaller üzerinden dünyaya pazarlıyorlar. Tıbbi ilaç alanında Türkiye’nin Selçuk Bayraktar’ı olacak çapta,  öncü ve müteşebbis bilim adamı ve çalışma kümelerini tanıyorum.”

“ÜLKEMİZ DÜNYANIN SIHHAT MERKEZİ HALİNE GELEBİLİR”

“Devlet kararını verdi aslında. Zira Ulusal Sıhhat Enstitüleri Başkanlığını kuruldu. Bu kurum, tüm gerekleri ile yapılanırsa yakın bir gelecekte savunma sanayiinde esen  benzer  fırtınaları sıhhat alanında da göreceğiz demektir. Zira Türkiye’nin pazarlanabilir en büyük bir gücü elindeki sıhhat hizmetleri potansiyelidir. Bu potansiyelin pazarlanacak biçimde (konaklama ve seyahat -turizmle birleştirilerek) kolaylaştırılması ve bürokratik süreçlerin azaltılması  halinde ülkemiz  ABD ve Amerika’nın hatta dünyanın sıhhat merkezi haline gelebilir. Bu tarafı ile ülkemiz büyük bir imkan ve fırsat sunuyor. “

“TEKNOFESTLER SESSİZ BİR İHTİLAL HALİNE GELDİ”

“Teknofestlerde projeci gençlerdeki heyecanı görünce   bundan 8 sene   önce (2015) bir hatıram gözümde canlandı. Teknofest 2023 fuarını gezişim esnasında, teknofeste katılan öğrenci ve kümelerin heyecanını ve gözlerinden parlayan ışığı görünce  bu anımı ve fikirlerimi hatırladım BAYER ilaç firmasının liseler ortasında açtığı proje yarışmasında  heyet üyesi/hakem olarak görevlendirilmiştim  (TÜBİTAK vasıtası ile). Hakem heyetinin (jüri) idarecisi pozisyonunda idim. Birinci evvel toplam 400  kadar proje elenerek 10  proje finale kalmış, 3 proje ise  büyük mükafatın sahibi olmuştu.  O günlerde zihnimde canlanan  bir arzuyu da bu vesile ile paylaşayım. Şöyle hayal etmiştim:    Proje yarışlarını ülke çapında çok daha geniş iştirakli ve bir şenlik havası ve fuar keyfiyeti ile yapabiliriz. Böylelikle gençler  arasında   yaygın formda bir bilim ve araştırma heyecanı  doğacaktır. Fuarda bu hayalin gerçekleştiğini görmem bana başka bir heyecan verdi.  Selçuk Bayraktar’ın  Teknofest 2023 açılışında  söylediği şu kelam de benim o fikirlerimde haklı olduğumu gösterdi: “Teknofestler  sessiz bir  ihtilal haline geldi.”  Selçuk Bayraktar’ın sessiz ihtilal ile neyi kastettiğini fuarda seyahat sırasında daha iyi  anlıyorsunuz. Kendi mühendis ve bilim adamlarımızın Dünyadaki emsalleri ile  yarışan, hatta onları aşan yerli ulusal teknoloji mükemmellerini görünce  kaybolan itimat hisleriniz yerine geldiğini hissediyorsunuz. Bu  tertipte 1 milyondan fazla genç yenilik fikirleri ile şenliğe başvurmuş. Lisana kolay  320.000 projenin değerlendirildiği devasa bir organizasyon!  Dünya üzerinde  1 milyondan fazla gencin projeleriyle katıldığı öbür bir teknolojik proje  fuarının olduğunu zannetmiyorum.” Gelelim asıl üzerinde duracağım hususa. Selçuk Bayraktar önderliğinde teknofestlerin bu kadar hızla  kabul görmesinin  altında kanaatimce  şu saik bulunuyor: Öğrenciler kendilerini ispat edebilecekleri alanı teknofestlerde buluyorlar. Okullarda uygulanan  eğitim  öğrenciye daima şunu söylüyor: “Sakın icat çıkarma ve çizmeyi aşma”. Tabi olduğumuz  eğitimin ideolojisi bu aslında: “Ne söyleniyorsa onu yap, icat çıkarma!.. Sorma, düşünme, itaat et.” Okullarda birçok öğrenci,  periyot uzunluğu, hatta  okul dönemince  tek bir proje ve yenilik fikri ile tanışamıyor.  Teknofestler şunu gösterdi: Öğrenci bilgiyi üreten ve kullanan özne pozisyonuna çıkabilir. Dersler  pekala  buluş ve keşfe dayalı olarak sürdürülebilir.  Eğitim eğlenceli bir oyun kıvamında heyecanlı bir süreç halini alabilir.

Motivasyon, çalışma usulleri, gerilimi tedbire; tasayı azaltma yolları, muvaffakiyete götüren adımlar, test teknikleri, süratli okuma usulleri vb.”  kullanmak,  eğitimi “öğretmen merkezli” olmaktan çıkarıp, “öğrenci merkezli hale getirmeye çalışmak sıkıntıyı çözmüyor. Epey metot uyguluyorsunuz. Çağın  öne çıkan   metotlarını kullanıyorsunuz. Ardınıza baktığınızda  bir arpa uzunluğu yol almadığınızı görüyorsunuz.  Kendi kavramlarınızı ortaya koymadığınızdan, kendi ders kitaplarınızı ve kendi bilim anlayışınızı hayata geçirmediğinizden, oburlarının kavramları ile  bir adım bile ilerleyemiyorsunuz. Türkiye’deki  eğitimin desteklerini uygun tahlil eden  aydın ve münevverlerimiz yerli ve ulusal modellerin hayata geçirilmesinin gerekliliğini  ısrarla vurguluyorlar. Mesela Yusuf Kaplan’ın şu tabirine bakalım: 

“Başkalarının kavramlarıyla kendi dünyanı kuramazsın.  Dünyaya “kral” olamazsın. Hükümdarların soytarısı olursun yalnızca!”  

Çözümün nerede olduğunu  ise şu cümleleri ile  dikkat çekiyor: “Eğitim sorunu, bir medeniyet problemidir: Her medeniyet, kendi Yaratıcı, insan ve âlem tasavvuru doğrultusunda kendine has bir eğitim idraki geliştirir ve geliştirdiği bu eğitim idraki üzerinde/n kendi insan tipini ve bu insan tipinin hem varolduğu, hem de varettiği hayatı ve hayat biçimini, vasat”ı ve vasıta”ları inşa eder.”

Asıl değerli olan Nurettin Topçu’nun tabiri ile Ulusal Mektep projemizin ve Maarif Davamızın hayat bulmasıdır.  Maarif davamızı Oktay Sinanoğlu  “gönül+akıl”  birlikteliği biçiminde formüle etmişti.  Bediüzzaman  ise  bilimlerin dinsizliğe alet edilmesine dikkat çekmiş;  “aklın parıltısı fen ilimleridir, vicdanın ziyası din ilimleridir” (mana-yı harfi)  diyerek tahlil yolunu göstermişti.

Maarif projemiz, kendi yerli otomobilimizi, kendi telefonumuzu kendi ilacımızı, kendi savunma sanayimizi hayata geçirmek kadar kıymetli, hatta ondan çok daha evvel ve acil bir öncelik. Gereksinim duyduğumuz şey ders kitapları müfredatlarının bu toprakların ruhuna, dünyasına, ruh köklerine ve ruh iklimine yabancılaşmış olmaktan kurtarılması davasıdır. 

Mesele, müfredata medeniyet tezi kazandırmak; medeniyet dinamiklerimizle harekete geçirmek sıkıntısıdır. Muhtaçlık duyduğumuz eğitim sistemi bize hem İslâm ve insan fikrini âlâ öğretecek, hem de diğer dünyalara, niyetlere, medeniyetlere açılmamıza imkân tanıyacak derinlikte ve vüsatta olmalıdır. O denli bir eğitim sistemi hazırlayalım ki ruh köklerimizden beslensin, dünyaya tekrar çaplı adamlar ve çığır açıcı fikir, sanat ve ahlâk akımları armağan etsin. Ünlü eğitim filozofu John Dewey’in de dediği üzere, Batı’daki üniversitelerin kurulmasında birinci derecede rol oynayan medrese sistemini güncellememiz gerekiyor.  Çocuklarımıza kendini ve kimliğini öğretecek, özgüven ve kimlik verecek biçimde bu eğitim modeli üzerinde baş yormak zorundayız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Prof. Dr. Osman Çakmak: Selçuk Bayraktar dirilişe alem oldu!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Antalya Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin