Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır: KOBİ Yatırım ve Teşebbüs Bankası’nı kuracağız

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “Yeni Çağın Endüstrisine Odaklı Bir Dönüşüm ve Üretimde Verimlilik Artışı İçin Önceliklerimiz” bahisli meclis toplantısına katıldı.

Burada bir toplantı gerçekleştiren Bakan Kacır, Konuşmasında Bakanlık bünyesinde yapılan çalışmalar ve hayata geçirilen projelere ait bilgi verdi.

Türkiye’de son periyotta gerçekleşen ivmelenmeye dönük bir sunum da gerçekleştiren Kacır, Türkiye Yüzyılı’nın inşa edileceği önümüzdeki periyotta sanayicilerle çok yakın çalışma içinde olacaklarını lisana getirdi.

“Milli Teknoloji Atağı önemli”

Türkiye’nin Ulusal Teknoloji Atağı’nın ülke değerine işaret eden Kacır, şunları kaydetti:

“Son 20 yıl Türkiye’nin dev bir AR-GE ve inovasyon ekosistemi inşa ettiği bir devir oldu. Yüksek teknoloji ihracatımız bizim için kâfi bir seviye olmasa da geçtiğimiz yıl 7,5 milyar dolara yaklaştı, 2023’te bu sayının en 10 milyar dolar olmasını hedefliyoruz. Bugün Türk endüstrisi, yatırımıyla, üretimiyle istihdamıyla, ihracatıyla Türkiye’nin kalkınmasının lokomotifi pozisyonunda. Geçtiğimiz 20 yıllık periyotta Türkiye iktisadı büyüdü ve Türk endüstrisi de büyüdü. Fakat 2002-2018 devrinde ekonomimizin büyüme süratiyle, endüstrimizin büyüme suratı büyük oranda paralel seyretti ve endüstrimizin yarattığı katma pahanın Türkiye iktisadı içindeki hissesi toplam endüstride yüzde 19,520’lerde, imalat sanayi özelinde de yüzde 16,5-17’lerde gerçekleşti. Fakat bilhassa son 5 yıla baktığımızda hem toplam endüstrinin ulusal gelirimizdeki hissesinin süratle yükseldiğine hem de imalat endüstrimizin hissesinin arttığına şahit oluyoruz.

“İmalat endüstrimizin, ulusal gelirimizdeki hissesi yüzde 22’nin üzerine çıktı”

Geçtiğimiz 5 yıllık periyotta imalat endüstrimizin, ulusal gelirimizdeki hissesi yüzde 22’nin üzerine çıkmış oldu. Temel gösterge olarak bu göstergede, bilhassa imalat endüstrimizin elde ettiği bu kazanımı sürdürmek önümüzdeki devirde ana amaçlarımızdan biri olacak. İmalat endüstrimizin ekonomimizin büyümesine öncülük etmesini ve Türkiye’nin ortalama büyümesinden daha süratli bir ivmeyle büyümesini sürdürmesini hedefliyor olacağız. Son 13 yıl boyunca imalat endüstrimizin bütün segmentleri, düşük teknoloji, orta düşük teknoloji, orta yüksek teknoloji ve yüksek teknoloji segmentleri tümü istikrarlı bir büyüme gösterdi. Son periyotta bilhassa son 5 yılda Türkiye’nin yüksek teknoloji üretimi, endüstrinin genel ortalamasının üzerinde bir büyüme sergiliyor.

“Kazanımlar devam edecek”

Kacır, Türkiye’nin birçok alanda gösterdiği gelişime dikkati çekerek, kazanan tüm birikimin önümüzdeki periyotta taçlanarak devam edeceğini söyledi.

“Temel yaklaşımımız teknolojide paradigma değişimlerini yakalamak olacak”

Türkiye’yi kritik teknolojilerde bağımsız kılabilmek, yüksek teknoloji ihracatını hak edilen seviyelere çıkarabilmek, katma kıymetli üretimi daha yaygın hale getirebilmek ve kesinlikle nitelikli istihdam siyasetlerini hayata geçirmek başlıklarının kıymetli olduğunu söz eden Kacır, kelamlarına şöyle devam etti:

Önümüzdeki devirde ana amaçlarımıza ulaşırken temel yaklaşımımız teknolojide paradigma değişimlerini yakalamak olacak. 2023’te Türkiye’nin savunma ve havacılık ihracatı inşallah 6 milyar doları aşacak. Önümüzdeki devirde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bizler kesinlikle sizlerin katkılarıyla, iş birlikleriyle, savunma endüstrinde geçtiğimiz 20 yılda elde ettiğimiz başarıyı endüstrinin sivil alanlarına süratle yaygınlaştırıyor olacağız. Geçtiğimiz yıllarda yeniden sizlerin katkısıyla pek çok alanda stratejik dokümanları, yol haritaları hazırladık. Bunlar asla kağıt üzerinde kalacak bir döküman olarak ele alınmadı, kesinlikle Türkiye’yi Türkiye Yüzyılı’na taşıyacak, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında ülkemizi dünyanın en büyük 10 iktisadı ortasına dahil edecek temel yaklaşımlar olması teziyle bu çalışmaları yürüttük.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır: KOBİ Yatırım ve Teşebbüs Bankası’nı kuracağız

“Önümüzdeki periyotta 12 temel yaklaşımı benimsiyor olacağız”

Bakan Kacır, önümüzdeki periyotta akıllı ulaşımdan imalat teknolojilerine, haberleşme teknolojilerinden uzay alanına, güç ve iklim teknolojilerinden sıhhate, pek çok alanda atılan adımların sıklaştırılmaya devam edileceğini söyledi.

Türkiye’nin güç, haberleşme üzere alanlardaki maksatlarına dikkati çeken Kacır, şu değerlendirmede bulundu:

İnşallah önümüzdeki periyotta bütün bu alanlarda Türkiye pek çok muvaffakiyet öyküsünün doğuşuna şahitlik edecek. Biz Türk endüstrisinin, Türk teknoloji teşebbüs ekosisteminin önümüzdeki periyotta amaçlarımıza bizi taşıması için on iki temel yaklaşımı benimsiyor olacağız. Bunların başında Teknoloji Odaklı Sanayi Atağı’nı daha yaygın bir biçimde uygulamak geliyor.

Türkiye’nin Togg deneyimine atıf

Önümüzdeki periyodun ikinci temel yaklaşımının Türkiye’nin başkan ulusal teknoloji teşebbüsleri ile tanıştırmak olacağının altını çizen Kacır, Türkiye’nin Togg deneyimine atıfta bulundu.

“Togg’un yeni kuşak sanayi siyasetinin en somut örneği”

Kacır, Togg’un her şeyin ötesinde Türkiye’nin yeni kuşak sanayi siyasetinin en somut örneği olarak gerçekleştiğini belirterek, şöyle konuştu:

Yüksek seviyede Ar-Ge yatırımının dünya devleri rekabet edebilecek biçimde özel dal tarafından, kamunun uçtan uca himayesi altında gerçekleşmesi aslında Türk sanayi için orijinal bir tecrübe oldu. Evet Togg bir özel kesim teşebbüsü fakat aslında bizlerin himayesinde kamunun himayesinde gerçek bir özel kesim teşebbüsü. Ve Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yalnızca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı değil pek çok Bakanlığın eş vakitli olarak dayanaklarını ve himayesini sunduğu bir teknoloji teşebbüsü. Bu bir muvaffakiyet öyküsü, bu, bu milletin ortak muvaffakiyet kıssası. Dünyanın büyük bir ilgi ve gıptayla izlediği bir muvaffakiyet öyküsünü ortaya çıkardık. İşte önümüzdeki periyotta aslında Türkiye en az 12 TOGG’la tanışabilir. Bütün bu alanlarda şayet birlikte hareket edebilirsek, misal bir yaklaşım ortaya koyabilirsek her birinde en az TOGG’un gizli olduğunu düşünüyoruz.

“5G pek çok kesimin süratle dönüşmesi demek”

Türkiye’nin 5G alanındaki çalışmalarına dikkati çeken Kacır, şu sözleri kullandı.

5G hem haberleşme altyapısı açısından dev bir ekosistemin inşası demek hem de pek çok kesimin süratle dönüşmesi demek. Yalnızca operatörlerimizin önümüzdeki 5 yıl içerisinde 2 milyar doların üzerinde yatırım yapacağı bir alandan bahsediyorum. Ve biz kesinlikle bugüne kadar elde ettiğimiz AR-GE kabiliyetini ticarileştireceğiz ve bu alanda bir ulusal markayı güçlü formda ortaya çıkaracağız.

Batarya teknolojisi

Mobilite tarafında ve güç üretimi tarafında batarya teknolojisinin kendileri için çok kıymetli olduğunu lisana getiren Kacır, bu alandaki çalışmaların da süratle sürdüğünü ve süreceğini aktardı.

“65 nanometrelik çipleri Türkiye’de üreteceğiz”

Konuşmasında Önder Ulusal Teknoloji Teşebbüsleri olan “5G Haberleşme Teknolojileri, Batarya, Güneş Gücü Teknolojisi, Rüzgar Türbini, Yüksek Süratli Tren, Uçan Akıllı Mobilite, Biyoteknolojik İlaçlar, Akıllı Tıbbi Aygıtlar, Endüstriyel Robotlar, Yeni Jenerasyon Uydu Teşebbüsü, Teknolojik Besin Teşebbüsü ve Finansal Teknolojiler” başlıklarında yapılması gerekenlere değinen Kacır, tüm bu alanlarda çok kıymetli projelerin hayata geçirileceğini söyledi.

“Uçan Akıllı Mobilite Türkiye için büyük bir fırsat penceresi”

Uçan Akıllı Mobilite’nin Türkiye için büyük bir fırsat penceresi olduğuna dikkati çeken Kacır, bu alanda Türkiye’nin kelam sahibi ülkeler ortasında olacağını lisana getirerek şöyle konuştu:

Çip alanında bir grup yerli kazanımlarımız elbette var. Savunma endüstrinde akıllı mühimmatların fotodedektör çiplerini TÜBİTAK’ta yerli imkanlarla üretiyoruz. Artık yeni bir adım daha atıyoruz, yaklaşık 60 milyon dolarlık bir iş birliğini Katar-TÜBİTAK ortasında gerçekleşen bir iştirakle gerçekleştireceğiz ve 65 nanometrelik çipleri de Türkiye’de üreteceğiz fakat bu alan çok geniş ve çok büyük ölçekli yatırımların gerektiği bir alan. Kesinlikle önümüzdeki devirde bir yabancı sermaye yatırımını bu alanda ülkemize çekmek için gayretlerimizi artıracağız.

Sanayileşme İcra Komitesi

Sanayileşme İcra Komitesi’ni faal hale getireceklerini belirten Kacır, uzun periyotlu planlarla kıymetli işlerin hayata geçebileceğini anlattı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır: KOBİ Yatırım ve Teşebbüs Bankası’nı kuracağız

“KOBİ Yatırım ve Teşebbüs Bankası’nı kuracağız”

Kacır, önümüzdeki devirde KOBİ Yatırım ve Teşebbüs Bankası’nın kurulacağını da duyurdu. Teşebbüs sermayesi alanında yapılacak çalışmalardan bahseden Kacır, şöyle konuştu:

Bu alanda İstanbul bizim için çok pahalı. Zira startup iktisadını İstanbul için odak kalkınma alanlarından biri olarak görüyoruz. İstanbul’un yerinin dünyada birinci 20 kent ortasında olmak olduğunu kıymetlendiriyoruz.

“Yatırım teşvikleriyle her vakit endüstricinin yanındayız”

Türkiye’de bugüne kadar yatırım teşvikleriyle her vakit endüstricinin yanında olmaya çaba ettiklerini lisana getiren Kacır, şunları söyledi:

Sadece geçtiğimiz yıl 13 bin 602 yatırım projesine yatırım teşviği vermişiz ve bu projelerin sahip olduğu sabit yatırım meblağı 879 milyar lira seviyesinde. Ve bu projeler gerçekleştiğinde 362 bin ek istihdamın oluşmasını öngörüyoruz. Artık önümüzdeki periyotta gayemiz isteğimiz, bu yatırım teşvik siyasetleriyle Türkiye’nin ulusal teknoloji yol haritalarını daha bütüncül bir yaklaşımla ele almak. Bu yatırım teşviklerinden elbette tüm endüstrimiz yararlanıyor, KOBİ’lerimiz yararlanıyor lakin biz şunu görüyoruz ki tekrar bu yatırım teşviklerinden aslan hissesini büyük ölçekli şirketlerimiz alıyor. Yatırım teşviklerle sunduğumuz vergi indirimlerinin çok büyük bir kısmından büyük ölçekli şirketlerimiz yararlanıyor. İşte artık önümüzdeki devirde bu büyük ölçekli şirketlerimizin babayiğitlik yapmasını istek ediyor olacağız.

Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm süreçlerine destek

Kacır, uzay alanının kendileri için değerine dikkati çekerek, bu alanın da Türkiye için bir fırsat alanı olduğunu söyledi. Ulusal Uzay Programı’nın gerçekleştirileceğini ve yanı sıra yapılacak çalışmaları aktaran Kacır, “İlk Türk uzay yolcularını memleketler arası uzay istasyonuna bu yıl içinde gönderiyor olacağız.” dedi.

“81 vilayetimizin tamamında en az 100 TEKNOFEST atölyesi kuracağız”

Teknolojiye yapılacak yatırımlar hakkında bilgi veren Kacır, şöyle konuştu:

Bugün Türkiye’nin dört bir tarafında, 81 kentimizin tümünde 125 DENEYAP Teknoloji Atölyemiz geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştiriyor. Artık önümüzdeki devirde TEKNOFEST atölyelerini benzeri biçimde kuracağız. 81 vilayetimizin tamamında en az 100 TEKNOFEST atölyesi kuracağız. Önümüzdeki periyotta İstanbul’u, İstanbul ve Marmara endüstrisini zelzeleye hazır hale getirmeliyiz. Bu bahiste birlikte çalışacağız. İstanbul’da kesinlikle yüksek teknolojinin hissesini artırmalıyız. Önümüzdeki periyodun Türkiye Yüzyılı için 85 milyon el ele çalışacağımız, Türkiye’yi hak ettiği yere daima birlikte eriştireceğimiz bir periyot olmasını, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tam bağımsız Türkiye misyonunu tahkim edeceğimiz sanayi ve teknoloji alanında atacağımız adımlarla güçlendireceğimiz bir devir olmasını temenni ediyorum.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır: KOBİ Yatırım ve Teşebbüs Bankası’nı kuracağız

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Antalya Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin