Zekai Aksakallı birinci kere ayrıntılarıyla anlattı! Ömer Halisdemir’e dedim ki…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Temmuz’un kritik isimlerinden eski Özel Kuvvetler kumandanı emekli korgeneral Zekai Aksakallı, hain darbe teşebbüsünün 7. yıldönümünde birinci kere kez Habertürk’te Kemal Öztürk’e konuştu.

Aksakallı’nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

3 yıl sonra neden konuşmaya karar verdim? Doğal global emperyalist odakların güdümünde olan Fetullahçı hain darbe örgütü faaliyetlerine devam ettiğini görüyoruz. Son birkaç aydır gözlemlediğimiz, emarelerini aldığım çok kritik olaylara şahit oldum. Bu örgütün mensupları, mankurtlar beklemedik yer ve vakitte tekrar ülkeyi kaosa sürüklemek için çeşitli aksiyonlara girişebileceklerini değerlendiriyorum. Tarihi vicdan ve sorumluluk olarak farkındalık yaratmak için, şehit ve gazilerimizi anmak için program teklifinizi kabul ettim.

HAİN DARBE TEŞEBBÜSÜ BAŞARILI OLSAYDI…

15 Temmuz darbe teşebbüsü dünya tarihinin ve bizim tarihimizin en dramatik hadiselerinden biridir. Kendi milletinin tankıyla, topuyla, uçağıyla kendi halkına, kendi Meclisine kendi askerine, polisine hunharca saldırması dünya tarihindeki en dramatik ve bizim tarihimizdeki en dramatik hadiselerden biridir. Bu darbe Türkiye’nin ulusal bekasına yönelik global emperyalistlerin plandığı, FETÖ’ye icra ettikleri darbe teşebbüsüdür. Başarılı olsaydı kukla idareyle ülkemizin parçalanma sürecine gireceğini değerlendiriyorum. Bu ortada tarihimize baktığımızda Osmanlı’dan başlayarak birçok darbe, isyan, ayaklanma teşebbüsleri olmuştur. Osmanlı padişahının 12’si; yani üçte biri darbe ve isyanla tahttan indirilmiş, bir kısmı da hunharca katledilmiştir.

15 TEMMUZ DARBESİNİN ÇOK DÜZGÜN İRDELENMESİ LAZIM

1960 darbesi, 71, ondan evvel Talat Aydemir’in darbe teşebbüsleri. 1980 darbesi. 28 Şubat süreci. MGK bildirisi ve en son hain darbe teşebbüsü. Bunlara baktığınızda ordunuzu adalet ve liyakat temelinde kurumsallaştırmadığınız vakit maalesef bu tıp hareketlerle karşı karşıya kalıyorsunuz. Bütün darbelerin, bilhassa son 15 Temmuz darbesinin çok uygun irdelenmesi lazım.

BENİM GARİBİME GİTMİŞTİ

15 Temmuz gecesine gelmeden evvel, o gün öncesinden bir general arkadaşın düğünüyle ilgili davetiye ve armağan çeki geldi bana. Armağan çeki malumunuz birisinin düğünü olduğu vakit Genelkurmay karargahından toplanan parayla armağan çeki yaptırılır ve takdim edilir. ‘Düğünde en kıdemli sizsiniz, sizden öbür kıdemli olmayacak, armağan çekini siz vereceksiniz’ dendi. Benim garibime gitmişti. Niçin kimse gelmiyor diye düğüne. Düğün günü geldi. Düğün 15 Temmuz’da saat 19.00’da başladı. 15 Temmuz’da Genelkurmay karargahında toplantıdaydım. Toplantıdan çıktıktan sonra düğüne gittim. Komuta kademesiyle görüşme imkanım olmadı. Geç gittik düğüne. Saat 20.30 sularında.

ANORMAL BİR ŞEYDİ

Düğünde yerimizi aradık. Düğünlerde askeri şahsiyetler olduğu için protokol uygulanır. Oturmamız gereken yerin dışında planlandığımızı gördük. Sahnenin ikinci neslin dışında geride bir masaya planlandığımızı gördük. Garibime gittik. Masaya vardığımda eşimin sandalyesi sahneye dönüktü. Karşıda genç birisi oturuyor eşiyle bir arada. ‘Beyefendi siz kimsiniz’ dedim. Biraz heyecanlandı. Başsavuş olduğunu söyledi. Bu durum canımızı sıktı. Olağandışı bir şeydi bizim için. Düğünde bizden kıdemli çok insan var, armağan çeki bizde. Oturma sistemi alışılmışın dışında.

‘DURUN ONURSUZLAR GELİYORUM’ DEDİM

Protesto niyetiyle düğünden ayrılmaya karar verdim. Hanım ‘hediye çeki var’ diye beni uyardı. Damatla gelini bekledik, armağan çekini verdik, düğünden ayrıldık. Nizamiyeye hakikat yaklaşırken bir Mercedes Vito minübüs önümüze kırdı. Burada durunca pencerenin camını açtım. Sürücüye kapıları kapatması buyruğunu verdim ‘Ne oluyor’ dedim. ‘Komutanım direnmeyin sizi götüreceğiz’ dediler. ‘Lan nereye götüreceksiniz’ dedim. Pencereden kolumdan çektiler. Hanım atıldı. Hanımın koluna öteki birisi sarıldı. Hanım önemli ziyan gördü. ‘Durun erdemsizler geliyorum’ dedim.

Durdular, otomobilin kapısı açıldı. Önündekine tekme vurdum. İki kişiydi, art geriye sendelediler. Biz oradan ayrıldık. Önde Mercedes Vito var. Takip olayı başladı. Geriden bunlar geldiler. Yaklaşık 1 saat durumun ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Külliye’nin karşısındaki kavşakta kırmızı ışık yanıyordu. Önde otomobiller vardı. Sürücüye karşıt yola atla edim. ‘Komutanım devrilebiliriz’ dedi. ‘Devrilelim’ dedim lakin şanslıydı. Sonra Kirazdere’ye geldim, telefon görüşmelerine başladım.

‘GÖREVDEN ALINDINIZ’ DEDİLER

Sırayla Genelkurmay İkinci Lideri, Kara Kuvvetleri ve Jandarma Kumandanı. Doğal hiçbirine ulaşamadım. Birliğimizi aradım, nöbetçi amirini. Nöbetçi amiri, kurmay albayların karargahı ele geçirdiklerini tabir etti. Hareket merkezini aradım. Darbeci albayl çıktı. ‘Ne oluyor’ dedim ‘Komutanım genelkurmaydan ileti geldi, TSK idareye geldi, misyondan alındınız, sizin yerinize Semih Terzi Özel Kuvvetler’e atandı’ dedi. Hiçbir ikazımı dikkate almadılar. Bizim masaya oturan mahkemede itirafta bulundu. Biz orduevine gelince bunlar grubu topluyorlar. Minibüsle benim otomobilimin yanına park ediyorlar. Otomobilden kimse çıkmıyor. Masamda oturan o takımdan birisi. Otomobilden çıkmazsak herhalde masada bize müdahale edilecekti.

SEMİH TERZİ’Yİ ARATTIM

Güvendiğim birlik komutanlarımı aramaya başladım. Toparlanmaları için. Diyarbakır’dan bir albayımız aradı. Semih Terzi’nin Silopi’den Diyarbakır’a gelip, Ankara’ya bir taburla geleceğini söyledi. Semih Terzi’yi arattım. İkaz ettirdim. ‘Bu aksiyondan vazgeç’ diye. Buyruk astsubayıma yaptırdım. Dalga geçerek burada uygun olmayan tabirler kullandı. Semih Terzi ile görüşme durumumuz olmadı. Buyruk astsubayım ‘komutan görüşecek’ demesine karşın.

BİTMEYEN BİR GECE BAŞLAMIŞ OLDU

Bütün Türkiye sathındaki Fetullahçı olmadığını bildiğim birlik kumandanları ile temasa geçtim. Adana tümen kumandanı ile İncirlik kritik olduğu için irtibata geçtik. Devletten ilgili bakan, Başbakan, MİT Müsteşarımızla görüştük. İçişleri Bakanımızla daha sonra görüştük Akıncı’ya yapacağımız operasyonla ilgili. Oradan kurtaracağımız kumandanlarla ilgili. Her dakikası dramatik olan bitmeyen bir gece başlamış oldu.

Darbeci olmayan bir arkadaştan araç istedim. O ortada bunu takip ediyorlar. Taarruz helikopteri ile havadan vurdular. Orada buyruk astsubayım ve müdafaa olan Osman uzman yaralandı. Osman’ın bacağı kasığından koptu.

Benim yerimi tespit etmek için iki korgeneral bir de tümgeneral art geriye beni aradılar. Beni aramaması gereken bireyler. Birisi Genelkurmay İstihbarat Lideri. Bizimle diyaloğu olmayan. Durumunu bildiğimiz için. Tek kelam etmediğimiz birisi. Gece beni arıyor. Geriden öteki korgeneral aradı. Bizi ele geçirmek için ağır uğraş devam etti sabaha kadar.

Sonraki gelişmeler bütün yurt sathında, yurt dışındaki bizim birlik kumandanlarımız, Fetullahçı olmayanlarla. Örneğin Irak Selahattin’de bulunan Halil Paşa vardı. Ona bir buyruk verdim. Silopi’de üssümüz var. Orayı işgal etmişlerdi. Oradan bölgede operasyonlar yapıyorlar, birtakım operasyonları yönetiyorlardı. Halil Paşa’ya Silopi karargaha git oranın komutasını al diye buyruk verdim. Habur’da Halil Paşa’yı engellemeye çalıştılar. Halil Paşa bunları bertaraf etti. Silopi’de denetimi ele aldı.

İskenderun’da birliklerimiz vardı. Semih Terzioğlu evvelce buyruk vermişti. O vakit Hatay Valisi ile görüştüm. Oradaki birliklerle. Onların gelişini durdurduk. Darbeyi engellemeye yönelik ağır gayretimiz oldu. Kumandanların televizyona çıkıp, darbeye karşı olmalarını söylemelerini istedim. Bizim fedakadar ve vefakar milletimizin alın teriyle oluşturduğu ordunun, tankın, tüfeğin kendi halkını katletmesi, kendi bekasına saldırması bizi derinden sarsmıştı. Vakit zaman bu duygusallığı yaşıyoruz.

ÖMER HALİSDEMİR’İ ARADIM…

Semih Terzi’nin gelişini öğrendikten sonra Ömer Halisdemir’i aradım. Benim o periyot 8 müdafaam vardı. Ömer Halisdemir de o muhafaza astsubaylarından biriydi. Ben karargahın dışında iken 24 saat temeline nazaran bu arkadaşlardan birisi komutanlık karargahında durur, muhtaçlık halinde bizimle irtibat sağlarlar. O günkü makam müdafaasında Ömer Halisdemir vardı. Ömer’i aradım. Bizim komuta katı öteki kısımlardan bağımsızdır. Durumu Ömer’e kısaca söyledim. ‘Keşif yap, durum nedir bana ilet’ dedim. Ömer çıktı, ‘komutanım harekat merkezine yöneldiler. Çok uygun silahlı tesisatlı adamlarla harekat merkezini emniyete almışlar, bertaraf edilmesi için mi planlama yapacağız’ dedi. Şehadet buyruğuna kadar o gece boyunca 8 sefer görüştük Ömer Halisdemir ile.

BABA OĞUL GİBİYDİK

Tarif edilmez hisler. Ömer Halisdemir 1997’den beri birlikte çalıştığımız arkadaşımızdı. Baba oğul üzereydik. Tunceli-Bingöl’de terörle uğraş harekatı yaparken 22 yaşında 1997’de katıldı. Özel kuvvetler kursunu bitirmişti. Bitirenleri birliklere birer ikişer tayin ederdik. Ömer de bir arkadaşıyla bir arada bizim tabura katıldı. O yıllar terörle uğraş kritik ve ağır geçen yıllar. Birbirini tanımanın en değerli ortamları. Artık birbirinizin zihin yapısını bile çözüyorsunuz. Yüzlerce çatışmaya girdik bölgede. Çok kritik operasyonlar yaptık.

Bizde kural vardır, birinci gelenleri çatışmalarda ön bölgeye almayız. Bunu sıkı sıkıya tembih ederim. Birgün kritik operasyonda Ömer’i yanımda gördüm. Tahminen de az kızdığım anlardan birisiydi. Şiddetle kızdım. Tim kumandanı vardı, İstek üsteğmen. Rıza’yı aradım ’emrimi dinlemiyor musunuz’ diye. Art plana gönderdik. Çok atılgan ve mertti. Buyruğu verdiğinizde tereddüt olmaz, kimse geri dönüp bakmaz. Biz 20 yıl baba oğul üzereydik. O gece dramatik hadiseler yaşandığı gecede ‘Ömer’ dedim ‘Artık ülkemiz için vefat kalım meselesi’. 20 yıl uğraş ettik. Semih Terzi’nin hain ve alçak olduğunu, ülkeyi felakete sürüklediklerini, onun kesinlikle öldürülmesini tabir ettim.

‘KOMUTANIM FEDA OLSUN’ DEDİ

Sonra tahminen kurtulma umudu olabilir diye bölgeyi tanım ettim. Dedim ‘Ömer bunun sonunda şehadet olduğunu biliyorsun değil mi’ dedim. ‘Komutanım feda olsun’ dedi. ‘Hakkını helal et’ dedim. ‘Komutanım helal olsun, siz de helal olsun’ dedi. Ondan sonra misyonunu yerine getirdi. Şehit haberini yeniden birlikte bizim yanımızda olan subaydan aldım. Daha sonra Semih Terzi’nin GATA’ya götürüldüğünü öğrendik.

Olağanüstü durumlarda daha sakin oluruz. Vakur içerisinde zerre kadar heyecan duymadan. Ancak doğal ülkenin durumundan ötürü büyük hassasiyetimiz vardı. Onun duygusal boyutu bu taraftandı. Bu türlü bir duygusal ortamda buyruğu aldı. Rastgele bir heyecan, tereddüt asla! Geriye gidecek olursak, 2015’de hendek meskun mahal operasyonlarını Silopi, Cizre’de yaparken not geldi. Üssümüze taarruz vardı, yaralılar vardı. Toplantıdan müsaade isteyip, ayrıldım. Vali, ordu kumandanı vardı. Bölgeye gittim. Yaralıları getirmelerini söyledim. Yaralıları helikopterle gönderdim. Üssün önüne gelince fevkalade bir atak başladı. 45-50 dakika sürdü. 90’a yakın, 80 küsur füze attılar. Orada muhafazalar birinci refleks olarak bize kalkan oldular. Bununla ilgili çok hadiseler var. Bunların en azı 15-20 yıl bölgede geçirmiş, yüzlerce çatışmadan geçmiş, karakteri ve vatanseverliğiyle kendilerini ispat etmiş arkadaşlardı.

SEMİH TERZİ’NİN ÖLDÜRÜLMESİ TERÖRİSTLERİN MORALİNİ BOZDU

Fetullahçı teröristlerin morallerini bozdu Semih Terzi’nin öldürülmesi. Dayanılmaz bir moral çöküntüye girdiler. Semih Terzi kara operasyonlarının kumandanıydı. Marmaris, sayın Cumhurbaşkanımıza suikaste giden general Sönmez Ateş de buyruğu Semih Terzi’den almıştı. Bizim birlik özel kuvvetler çok seçkin, operasyondaki başarısı çok yüksektir. O yüzden bu operasyon çok değerliydi.

Buraya gelmeden evvel saat 20.00 sularında buradan yaklaşık 1 kilometre. Evvel arkadaşlar orayı ele geçirdiler. Oradaki teröristlerle biraz meşgul olduk. Sonra buraya geçtik. Yaklaşık 1 kilometre arada. Burada da akşam telefonla ikaz ettiğim, darbenin başındaki kurmay albaya ‘oğlum beni tanıyorsun, ölmez sağ kalacak olursam ne yapacağımı biliyorsun’ dedim. Onlarla biraz meşgul olduk. Ömer’in naaşına yöneldim. Tanım edilmez hisler. Duamızı okuduk, alnından öptüm. Tekrar helallik istedim. Cebinde de bizim 8 unsurluk buyruk vardı. Biraz kanlanmış, dışarı çıkmıştı.

ŞEHADET ESASTIR

Özel Kuvvetler tarihi ulu erdemle dolu birlik. Süleymaniye’de özel kuvvetler timinin alıkonulması, çuval hadisesi dediğimiz aziz milletimizi derinden yaralamıştır. Bu tıp olaylar uzun yıllar her kademesinde misyon yaptığım özel kuvvetlerde, özel kuvvetler kumandanı olduğunuzda geniş coğrafyadasın. Kafkaslar, Kerkük. Herkese yetişip buyruk verme bahtın yok. Prensipler dahilinde yönetmek. Kimi hususlarda buyruk beklemeden hareket etmek için geçmiş deneyimlere dayanarak 8 unsurluk buyruğu imza karşılığında bildiri edilmesi. Bu mevzuda benden buyruk beklememesi gerektiğini şifahi olarak bildirim ettik. Son husus durum ve koşullar ne olursa olsun esarete düşmek, teslim olmak asla düşünülemez, şehadet temeldir.

Irak’tan sorumlu tugay kumandanı iken müttefikleriniz uygun niyetle yaklaşıyorsunuz lakin onlar maalesef gayelerden vazgeçmiyro. Kerkük’e timimiz girecekti. Amerikalılar size jest yapmak istiyor, helikopterle taşımak istiyor dendi. Çok şaştım. Şu anda mahpusta olan biri ‘Amerikalılar çok istiyor’ dedi. Erbil havalanına indiler. Amerikan paramiliter bir küme tarafından teslim alınmaya çalışıldı. Bizim çocuklar görüşünce, emniyete alın, kimse kıpırdamasın dedikten sonra Amerikalı üs kumandanı bölgenin kan gölüne döneceğini ve bu ortalar çeşitli yerlerdeki birlikelrin Erbil’e intikal buyruğunu verdik. Olay çözüldü. Bizim yaşadığımız coğrafyada proaktif davranmak zorundasın. Süleymaniye olayında komutanlık zaafiyeti mevcuttur. O ona soruyor, o ona soruyor. Bu türlü bir şey olmaz.

Ömer Halisdemir’in kanını koruma altına aldık. İsmine çeşme yaptırdık. Benim haberim yoktu, basından gördüm Erzincanlı Dursun Ali bu şiiri yazıldı. Bu şiirin tamamı çeşmenin üstüne yazıldı. Annesi Fatma hanım vefat etmemişti. 7 kardeşlerdi. Biz natürel Hasan Hüseyin Amca bize ‘sen de bizim evladımızsın’ diye sarıldı. Bir ailenin ferdi olarak sıcak diyaloğumuz var. Hala devam ediyor. Elif’in durumunu konuştuk. Ömer’in kızı. Ömer akşam konuta giderken sohbet ederdik. 15 Temmuz’dan evvel ‘Komutanım Elif’in tek amacı var diş tabibi olmak, akşamları bir arada çalışıyoruz’ kederi. Hatta ‘bir d kıymet gelme Elif’e yoğunlaş’ dedi. Dedi ki, ‘O durum ne olursa olsun kazanacaktır’ dedi. Elif diş hekimliğini kazandı. Bu sene bitirmek üzere. Söyleyecek çok şey var da sanırım kâfi olur.

BİZİM MİLLETE HAS BİR DURUM

Öncelikle Cumhurbaşkanımızın ele geçirelememesi, vefakar ve fedakar halkımızın sokağa çıkması. Askerimiz, polisimiz ve kamu vazifelilerinin darbeye birlik ve beraberlikle darbeye direnmesi. Semih Terzi’nin öldürülmesi. Özel Kuvvetlerin ele geçirilememesi Semih Terzi’nin öldürülmesiyle paralel kıymetlendirebiliriz. Bizim millete has bir durum bu. Olağan koşullarda hiç kimsenin yürek edemeyeceği tek beden, tek kalp haline geldiği bir geceydi. O yüzden her kezinde darbelerde farklı prosedürler farklı biçimler çalışılıyor. Her kezinde hevesleri kursağında kalıyor.

Bağımsız, tam bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti devleti istemiyorlar. Bu coğrafyada müslüman bir Türk devleti de istenmiyor. Bu tarihte bu türlü, bugün bu türlü, yarın da bu türlü olacak. Yücea Türk milletinin değerini çok uygun bilmemiz lazım.

Darbe başarısız olunca, emellerine ulaşamayınca hem global odaklar, Fetullahçı terör örgütünün sahipleri, yönetenler başta olmak üzere yurt içi, yurt dışında darbeyi saptırmaya, bu kadar uçakla, tankla, topla halkın Meclis’in bombalandığı aşikâr iken bu raporları okuduğunuz vakit, her olayı gerçeğinden saptırıyor. Örneğin Meclis’le ilgili fotoğraflar koymuşlar, bu uçakla bombalanma olmaz, matematiksel hesaplarla vesaire, ‘bunu kendileri patlattı’ üzere şeyler. Bu ağır faaliyetleri maalesef içerimizdeki bu yapılara kontaklı diyelim. Bunlar bir ihanettir. Darbenin denetimli olduğunu söylemek ihanetin diğer boyutudur. Maalesef bir kısmı cehaletten ancak aşikâr düzeydeki insanları maalesef Fetulllahçı terör örgütünün güdümünde hala bu faaliyetlerine devam ediyor.

HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ ÜZERE MESAİYE GELDİKLERİNİ GÖRDÜM

Bunlar diğer bir kişiliğe bürünüyorlar, mankurtlaşıyorlar. Genelkurmay karargahında bir amiral vardı. Onun daire lideri ile konuşurken çok naif, bu nasıl asker olmuş, çok kibar, bundan asker olur mu diye şakalaştım. Darbe gecesi Genelkurmay karargahına giren halktan genç bir çocuğu başından vuruyor, kanlar akıyor, ayağıyla tekmeliyor bu birebir kişi, amiral. Bir takımı Akıncı’ya, bir takımı Genelkurmay’a yolladım. Çok uğraş verdik. Bir kısmı teslim oldu, bir kısmı kaçtı. Genelkurmay’da kamera kayıtlarına el koydum. Birçoklarını imha etmişler. Dış kameraları unutmuşlar. Onları aldım. Bir aylık vaktimiz geçti. Kamera kayıtlarına baktığımızda 17 Temmuz’da darbede silahıyla aktif rol oynayan subayların Pazartesi günü üniformalarını giymiş, traşlarını olmuş, hiçbir şey olmamış üzere mesaiye geldiğini gördüm.

Bazı kamera kayıtlarında etkin rol oynayanları, Genelkurmay karargahı ve Özel kuvvetlerde. Bunlarla mülakat yaptım. Yanıma da en az 2 işçi alarak. Ondan sonra savcı, polis geldi. Kamera kayıtlarında çok faal, saldırgan olanlar diyor ki, ‘Yine olsun yeniden yaparım’ diyordu. Zihin yapısı bu…

POLİSİMİZİN KAHRAMANLIĞI ANLATILAMAZ

Her noktada polisimizin üstün cüretini, yardımlarını gördüm o gece. Darbe sabahı Genelkurmay karargahına gittim. Orayı denetim altına alan arkadaşlarımızla görüştüm. Orada ‘Hayret Hüseyin’ vardıl. Her operasyonda o vardı. Polisimizin o geceki hamaseti, kahramanlığı anlatılamaz. Engin Dinç Beyefendi vardı. Sabaha kadar her türlü yardımı yaptı. Yüzlerce kamu vazifelisi harikulade çabayla, daima birlikte. MİT Müsteşarımız da o denli. Medyayı organize eden Sadık Beyefendi. Fevkalade bir dayanışma ve çabaydı.

Öncelikle gayrimilli, gayriyasal faaliyetlerin uzağında dursun gençlerimiz. Toplumumuza saygılı olsunlar. Bugüne kadar deneyimler şunu gösteriyor; gayriyasal, gayrimilli yapılar içinde yer alanlar kendi istikbalini kaybettikleri üzere ülkenin istikbalini de zora soruyorlar. Ülkenin ulusal, manevi kıymetlerine saygılı, demokrasisine saygılı, hukuka saygılı olmaları hem kendileri hem ülkenin geleceği için çok kıymetlidir.

Kırgınlık asla olmaaz. Biz savaşçılar onur ve erdemleri için çaba ederler. Bırakması gerektiğinde bırakırlar. Artta bırakılan sadece makamdır. Onur ve erdemle kalan ömrü tamamlamaktır. Ondan ötüsü yok. En büyük rütbe şehitlik olduğu inancıyla gayret ettik biz. Makamlar hiç kimseye kaim değil. Değerli olan onur ve erdemle bunu tamamlamaktır.

Bu operasyonun gerekli olduğunu darbeden evvel konuşuyorduk. Çalışmalar yapıyorduk Özel Kuvvetler olarak. Kilis’e bombalar, füzeler düşüyordu. Güney hududumuz çok makûs durumdaydı. Oradaki kentlerimiz o denli. Bunun kıymetini, şuuru de füze menziline kadar inmekten geçiyordu. Menzile inmeden top, füze tehdidinden kurtulamazsınız. Öncesinde Fetullahçı yapı sorunları vardı. Tahlil sürecinden sonra birliklerimle Ağrı, Tendürek, İkiyakalar, Dağlıca’da operasyonlar yaparken örgütün operasyonu engelleme faaliyetini açık, aşikar formda gördük.

40 gün süren İkiyaka operasyonunu bitirdiğimizde Dağlıca taburunda yiyecek kalmamıştı. Asker salçalı su içiyordu. Biz bu safhalardan geçtik. Darbeden sonra 35. günde, 20 Ağustos gecesi, Genelkurmay karargahı ile olayı toparlamakla meşgul iken gece 23.00’de toplandık. Genelkurmay Lideri, kuvvet kumandanları ve ilgili üniteler. O gece buyruğu aldım. Hazırlıklarımız vardı, bölgeye indik. Harekatın gününü 24 Ağustos Mercidabık’ın zaferine denk getirelim diye biraz da erken başladık.

Biz 16 Temmuz sabahına uyandığımızda içimiz kan ağlıyordu. Değişik hisler içerisindeydik. Elbisemize kan bulaşmıştı. Bir daha bu elbiseyi hangi gurur ve onurla giyeceğimizin zihnimizde sarsıntılarını yaşıyorduk. Vatansever askerler için bu geçerliydi. Özel Kuvvetlerin özgüvenini tekrar kazanması, hudut vilayetlerimizi tehditten kurtarılması için değerli bir harekattı. İHA’mız vardı lakin SİHA’mız yoktu. Uçaklarımız bölgeye giremiyordu, hava alanı ABD ve Rusya’nın denetimindeydi.

Cereblus’a gerçek aşağı inince bu güçler açıkça bize cephe aldılar. Bütün terör örgütlerini önümüze koydtular. Çok sıkıntı günler yaşandı. Bir İstiklal Harbi tekrar yaşandı diyebilirim. Burada gaye Türk ordusunu mağlubiyete uğratmak süreci yaşandı. Aziz şehitlerimiz destan yazarak şehadete ulaştı. Rahmetle anıyorum.

Öncelikle bu ülkenin istiklali için bayraklaşan şehitlerimizi tekrar rahmetle, hasretle anıyorum. Gazilerimize sağlıklı bir ömür diliyorum. Gençlerimize de başta vatan sevgisi, çalışkanlık, liyakat ve adalet ölçüsüne sadık kalmalarını, kimsenin güdümünde olmamaları, ulusal birlik ve beraberlik içerisinde demokrasi ve hukuka sadık kalmalarını temenni ve tavsiye ediyorum. Teşekkür ediyorum.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zekai Aksakallı birinci kere ayrıntılarıyla anlattı! Ömer Halisdemir’e dedim ki…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betnano
betnano
betnano
betnano
betnano giriş
sekabet
sekabet giris
totobet giris
totobet
supertotobet
supertotobet giriş
gebze avukat
gebze avukat firmaları
casino oyunları
en güvenilir bahis siteleri
forex firmaları
radar fx
dyorex
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
betnano giriş
vbet giriş
vbet giriş
ngsbahis giriş
ngsbahis giriş
golden bahis
golden bahis
betnano giriş
Giriş Yap

Antalya Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin